Monday, January 29, 2018

Materijal potreban za izradu heklanih lutki

   U prošlom postu videli smo kako naći šeme za heklane lutke i igračke a sada ćemo malo pričati o materijalu potrebnom za izradu.



Igla

Heklica br 2,7 mm. Naravno može i 3mm i 2,5mm ali sam ja u knjizi pročitala 2,7mm i zainatila se da nađem baš tu i da vidim zašto piše baš to, kao da taj delić milimetra pravi neku razliku i čini mi se da stvarno pravi. Mnogi rade igračke neodgovarajućom iglom a onda od cele igračke najpre primetiš ogromne rupe (kroz koje ispada punjenje). Ako želite da to stvarno izgleda kako treba koristite manju heklicu! Izrada jeste teška i duga ali hajde da to uradimo kako treba!

Konac 

Kad se pomene heklanje stvari za decu žene se odmah uhvate za pamuk. Organski po mogućstvu. Članak na tu temu je u pripremi i potrudiću se da konsultujem čoveka koji je biohemičar kako bi on dao svoje mišljenje a do tada ću reći sa stanovišta majke i pletilje - uzmite neki kvalitetan akril. Nisu svi akrili isti kao što nije ni pamuk. Radije ću da radim sa kvalitetnim akrilom koji je mekan nego sa nekim grubim pamukom. Na kraju budimo realni 99% igračaka za decu se pravi od sintetike. 
Konkretna preporuka za konac je Alize Cotton Gold. Mešavina pamuka i akrila. Nežan na dodir. Odgovarajuće debljine i kvalitetan. Jedna kanura je dosta mislim za 2 i po lutke. Jeftinija opcija je svakako Menada. Molim vas samo da obratite pažnju na to da je boja kože zapravo bež a ne roze! 



Punjenje

 Sintetičko punjenje za jastuke! Hiperalergeno je. Brzo se suši. Čak i one hobotnice čudesnice rađene za prevremeno rođenu decu se pune time.

Ostalo

Trebaće vam još mali milion stvari 😊 . Ne, ne šalim se! Igle i konac za vez, konac za odeću, dugmad, satenske trake, filc, pištolj za lepak i lepak, perlice... sve zavisi šta ste smislili da pravite.




Nadam se da ne zamerate što ja pišem ovako konkretno, sažeto i direktno. Verujem da bismo svi gubili vreme da je drugačije! 
A sad brzo na posao i javite utiske!!



Thursday, January 18, 2018

Šeme za heklane lutke


  Mnogo žena koje heklaju misle da je lako napraviti lutku ili neku drugu amigurumi igračku i kao rezultat prikazuju neke neuredne, odokativno sklepane kreacije. Postoji mnogo šema dostupnih, čak i besplatnih, tako da možete da se udubite u tehniku i ne razmišljate o samoj šemi.
   Prve lutke koje sam videla na internetu i koje su mi se mnogo svidele su lutke Isabelle Kessedjian .


 Obožavam njene radove. Moje lutke su rađene po šemi iz njene knjige. Fantastična je. Moj savet je ako želite da pravite lutke počnete sa njenim. Te lutke su osnova koju ćete kasnije nadograđivati i menjati. Varijacije tela su veoma lake uz dodavanje ili oduzimanje petlji.
   Druga vrsta lutki koje volim su Lalaloopy. Njih radim po šemi jedne predivne dizajnerke Epic Kawaii  Šarene su i moderne a njihov dizajn ne zna za granice.


   Pletilje sa naših prostora se teže odlučuju da plate neku šemu ali to je svega par dolara. Meni nikad nije žao da dam pare za neku knjigu.
Ukoliko biste ipak da krenete sa besplatnim šemama, pravo bogatstvo istih ćete naći na sajtu 

   Dovoljno je da malo znate engleski ili neki drugi jezik i bogatstvo ideja će se ukazati pred vama. Ukoliko niste upoznati sa sajtom Pinterest, detaljno uputstvo ćete naći ovde. Popularno je gledati uputstvo na YouTube-u ali ja nemam strpljenja za to, osim ako mi je potrebno da pogledam kako se radi neki novi bod.
Ukoliko niste vični pretrazi a želite odmah da se oprobate u pravljenju lutaka evo link jedne od njih. Ili ovaj ovde.


Srećan rad!

 

Monday, January 1, 2018


Zdravo svima!!

Mi smo - Šećerka, Bombica, Tata i Mama. Dobro nam došli!
Mislim da je ponedeljak i to još 1. januar idealan za nove početke. Ovo će biti blog uglavnom o pravljenju lutaka. Ako malo zalutam, ne zamerite.
Ovo su neke od lutaka koje sam radila. Oko haljina mi je pomogla kuma. Trudile smo se da budemo uredne i detaljne. Ironija mog života je da moje ćerke uopšte ne vole lutke. Valjda će se i to promeniti...

   
         






   Ooooook, ovo ide teže nego što sam mislila... ovih par rečenica sam prekidala 84 puta da bih 83 puta podojila Bombicu i jednom da je presvučem. Treba mi kafa od koje neću moći da spavam do 2 ujutru... Možda ću tad nastaviti da vam pišem.
Pišite šta mislite, da li vam se sviđaju, ja imam neka materinska posla...

Moje druge radove možete pogledati na fb stranici